Zimowiska, to potoczna nazwa ferii zimowych, czasu ustawowo wolnego, aby dzieci i rodzice mogli zacieszyć się zimą i odpocząć od pracy i nauki. W 1931 roku Ministerstwo Edukacji podjęło decyzję o trzy-tygodniowym krajowym czasie wolnym. Polacy uwielbiali sporty ziomowe, kuligi konne czy saneczkarstwo! To właśnie w 1930 założono Sekcję Saneczkarstwa przy Polskim Związku Narciarskim i przeprowadzono mistrzostwa Polski w Krynicy-Zdroju, na nowo wybudowanym torze saneczkowym. Budowano także nowatorskie kolejki górskie, np. kolej linowo-terenowa w Krynicy-Zdroju, która została otwoarzona w 1937. Jej wagoniki a sprowadzono aż ze Szwajcarii! Obecnie zostały pięknie odrestaurowane i nadal służą turystom. Można w nich poczuć autentyczny klimat przedwojennego Uzdrowiska.
W 1938 wybudowano kolejkę na Gubałówkę oraz dwa wyciągi saniowe w Tatrach. Jak wuglądały wyciągi saniowe? Wyobraźcie sobie wyciąg z orczykami, lecz do linek zamiast siedzonek przymocowywano duże sanie, które pomieszczą kilku narciarzy.
Nowatorską kolejkę linową na Kasprowy Wierch uruchomiono w 1936 roku. W swoim czasie była trzecią najdłuższą kolejką linową na świecie!
W czasach PRLu podtrzymano tradycję wyjazdów zimowych. Organizowano wtedy zimowiska przez zakłady pracy. Bawiono się na lodowiskach, organizowano zawody narciarskie dla dzieci pracowników, czy zawody konne w ujeżdżaniu na śniegu!
Popularne stawały sie też mecze hokeja czy już obecnie zapomniany sport w ski-skiringu, polegający na wyścigu narciarzy ciągniętych przez konia. Sztuką było utrzymanie równowagi! Z dawnych lat i konno-śnieżnych sportów interesujące są pozostałe do dzisiaj wyścigi kumoterskie. Były to wyścigi małych lekkich sań zaprzęgniętych w jednego konia. W 2017 roku wyścigi kumoterskie zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Odbywają się co roku w Tatrach, tylko przy śnieżnej pogodzie.
Warto też wspomnieć o niezwykłej sztuce z plakatów – stoki narciarskie, hotele, czy kurorty reklamowały się w Polsce i na świcie w bardzo artystyczny i autentyczny sposób. Plakaty z lat 30 to obecnie cenione dzieła sztuki. Podobają się Wam?
Zimowiska, Ferie zimowe czy “białe szaleństwo” to długa Polska tradycja. “W zdrowym ciele zdrowy duch”, a nie ma nic lepszego niż zimowy ruch! (I oczywiście gorąca czekolada w schornisku <3)

Magdalena Osipowicz

Ps. zajrzyjcie do źródeł z linków, są tam bardzo fajne zdjęcia!

Źródła:
https://wiadomosci.onet.pl/krakow/ferie-w-prl-zobacz-jak-spedzano-zimowy-urlop-w-latach-50-zdjecia/qnjx5pv
https://etnomuzeum.eu/zbiory/plakat-poland-zakopane-kasprowy
https://bid.desa.pl/lots/view/1-2JSENT/autor-nierozpoznany-kolejki-grskie-kasprowy-krynica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Koleje_Linowe
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyci%C4%85g_saniowy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kumoterki
https://naszemiasto.pl/kumoterki-pasjonujacy-i-niebezpieczny-sport/ar/c8-4429662