Spacerem po Rzeszowie
Rzeszów, ponad 660-letnie miasto, na którego ulicach, domach, kamienicach i skwerkach odcisnęła się historia. Przez lata miasto się zmieniało, zmieniali się jego właściciele, zmieniała się historia. W każdym okresie pojawiały się nowe obiekty budowane z duchem aktualnej epoki, inne były przebudowywane, natomiast jeszcze inne ginęły bezpowrotnie zostawiając swój ślad na fotografii i starej mapie.
Nasz spacer przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych, którzy chcieliby poznać jak zmieniał się Rzeszów, jak zmieniała się jego architektura, jacy ludzie go zamieszkiwali.
Spacer ma formę gry, oprócz opowieści o architekturze i historii miasta uczestnicy będą rozwiązywali różnego rodzaju zadania, łamigłówki, jak np. dopasowywanie zdjęć i fotografii oraz zabawy z historyczną mapą.
Terminy spacerów:
22 września, start godzina 17:00
23 września, start godzina 9:00
30 września, start godzina 9:00
6 października, start godzina 17:00
Maksymalny czas trwania spaceru do 4 godzin.
- Miejsce startu: Plac Cichociemnych w Rzeszowie. Udział w spacerach jest bezpłatny – dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
- Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak wyglądał kiedyś Ratusz Miejski, jakie budynki są najstarsze w Rzeszowie, w jakim stylu kiedyś się budowało i wiele innych ciekawostek o grodzie nad rzeką Wisłok, zapraszamy do zapisu:


Wędrówki szlakiem architektury drewnianej
Wycieczki szlakiem architektury drewnianej, głównym naszym celem jest poznanie dziedzictwa, historii i sztuki związanej z Szlakiem Architektury Drewnianej. Uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in.: kościoły, cerkwie, skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace. Na szczególna uwagę zasługują perły architektury drewnianej, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: kościół w Haczowie, pochodzący z XV w.; zespół plebański w Bliznem z kościołem drewnianym z XVI w. z polichromią przedstawiającą unikatową tzw. biblię plebejską; cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Smolniku; zespół cerkiewny – cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku; Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu; zespół cerkiewny – cerkiew parafialna pw. Św. Paraskewy w Radrużu. Spacery przewidziane dla dzieci i młodzieży, rodzin i osób dorosłych.
Proponowane trasy:
-
Spacer Horyniec Zdrój – Radruż, temat: Pogranicze Rusińskie. Długość trasy: 6 km. Spacer przewidziany dla dzieci i młodzieży, rodzin i osób dorosłych. Podczas trasy: zwiedzanie uzdrowiska Horyniec Zdrój, na trasie rozpoznawanie drzew, zwiedzanie cerkwi Greckokatolickiej p.w. św. Świętego Mikołaja Cudotwórcy z 1931 r w Radrużu, zwiedzania zespołu cerkiewnego Św. Paraskewy w Radrużu XVI w. (zabytek UNESCO).
- Spacer Jasienica Rosielna – Blizne, Golcowa, temat: Drewniane kościoły. Długość trasy: 8 km. Podczas trasy: zwiedzanie kościoła niepokalanego poczęcia Najświętszej Marii Panny w Jasienicy Rosielnej 1770, zwiedzanie kościoła Wszystkich Świętych w Bliznem 1470 r. (zabytek UNESCO), zajęcia z mapą i kompasem, zwiedzanie kościoła Św. Barabry i Narodzenia NMP XV w. wraz z przylegającym lamusem
- Spacer Odrzykoń – Prządki – Haczów temat: Drewno i kamień. Długość trasy: 17 km. Podczas trasy: zwiedzane zamku Kamieniec w Odrzykoniu XIV w, spacer rezerwatem Prządki, zwiedzanie kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie XV w. (zabytek UNESCO)
- Spacer Świątkowa Wielka – Kotań – Krempna, temat: w krainie Łemków Długość trasy: 10 km. Podczas trasy: zwiedzanie cerkwi Św. Michała Archanioła 1757 r. w Świątkowej Wielkiej, na trasie zajęcia z rozpalania ogniska, , zwiedzanie cerkwi Kosmy i Damiana w Kotanii 1782 r., zwiedzanie cerkwi Kosmy i Damiana w Krępnej 1782 r.
- Spacer Odrzykoń – Prządki – Haczów temat: Drewno i kamień. Długość trasy: 17 km. Podczas trasy: zwiedzane zamku Kamieniec w Odrzykoniu XIV w, spacer rezerwatem Prządki, zwiedzanie kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Haczowie XV w. (zabytek UNESCO)

-
Spacer Olchowiec – Chyrowa, temat: U Łemków w dolinie. Długość trasy 8 km. Podczas trasy: zwiedzanie cerkwi Przeniesienia relikwii św. Mikołaja 1934 r., kamienny mostek, rozpoznawanie przyrody Beskidu Niskiego, zwiedzanie cerkwi Opieki Bogurodzicy w Chyrowej XVIII w.
-
Spacer Chotyniec – Młyny, temat: historie o grekokatolikach. Długość trasy: 6 km. Podczas trasy: zwiedzanie Cerkwi Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu 1615 r. (zabytek UNESCO) , na trasie zajęcia z tradycyjnego śpiewu, zwiedzanie Cerkwii p.w. Matki Bożej Pocieszenia 1733 r.
- Spacer Ulucz – Dobra – Mrzygłód temat: nad Sanem. Długość trasy: 8 km. Podczas trasy: zwiedzanie Cerkwi Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu 1510 r, zwiedzanie cerkwi Św. Mikołaja w Dobrej Szlacheckiej 1879 r., zwiedzanie zabytkowej układu miasteczka wraz z drewnianą architekturą rynku, zajęcia przyrodnicze związane z rzeką San i obszarem chronionym Natura 2000
Wybierz i zapisz się:
Wycieczki dla szkół i grup zorganizowanych
Jesteśmy w stanie przygotować wycieczkę i zajęcia w oparciu o osobiste preferencje, prosimy tylko o wypełnienie poniższego formularza, który pozwoli nam stworzyć jak najlepszą propozycję 🙂 Po wypełnieniu formularza (w ciągu 2 dni) wyślemy na maila naszą propozycję i będziemy kontaktować się telefonicznie 🙂
Organizujemy także wycieczki dla szkół i grup zorganizowanych. Nasze wycieczki są dopasowane do potrzeb i zainteresowań grup. Zajmujemy się pełną organizacją – od programu przez transport, nocleg i wyżywienie. Proponujemy tradycyjne zwiedzanie miejsc i miast połączone z zajęciami i grą terenową/miejską.
Miejsca, które odwiedzaliśmy: Przemyśl, Sandomierz, Kraków, Bieszczady, Beskid Niski, Roztocze. Program budujemy w oparciu o wybrany temat wyjazdu np. historyczny, przyrodniczy, artystyczny, naukowy, związany z jakimś wydarzeniem lub osobą.
Oprócz zwiedzania proponujemy także organizację zajęć:
- topografia z organizacją marszy na Orientację
- zajęcia łucznicze (łuki historyczne, organizacja rozgrywek Archer Tag)
- zajęcia z grupami rekonstrukcyjnymi (Powstanie Styczniowe, II Wojna Światowa, Konfederacja Barska)
- zajęcia leśno-terenowe (podstawy biwakowania w terenie, rozpalanie ognisk, surwiwal)
- zajęcia przyrodniczo-ekologiczne
- zajęcia leśno-terenowe (podstawy biwakowania w terenie, rozpalanie ognisk, surwiwal)

Jeżeli jesteś zainteresowany wypełnij poniższy formularz:
Wyprawy trekkingowe
Wszystkie prawa zastrzeżone © Sokole Gniazdo 2021
Wszystkie prawa zastrzeżone © Sokole Gniazdo 2021